Svaki raniji spontani pobačaj nosi izvjesne rizike za narednu trudnoću, te je neophodno učiniti određene pretrage uz konsultacije sa Vašim ginekologom, kako bi se spriječili novi neuspjesi. Dalje – niste spomenuli u kom trimestru ste imali spontani pobačaj, u prvom ili drugom!?
Pobačaj u ranoj trudnoći nastaje zbog toga, što je stanje embriona ili fetusa inkompatibilno sa normalnim životom.
Rani spontani pobačaj je najčešće dio procesa prirodne selekcije, u kome oštećeni embrion ili fetus propada, zato što ne može da preživi, ili je veoma defektan.
(Embrion obično bude oštećen zbog genetskih poremećaja, činilaca sredine kao što su: zračenje i lijekovi, neodgovarajuće implantiranje u matericu, majčine infekcije, slučajne nezgode ili drugog nepoznatog razloga).
Pobačaj najčešće nastaje slučajno, usljed hromozomske nepravilnosti, infekcije, izlaganja hemijskim i drugim otrovnim dejstvima i nije vjerovatno da će se ponoviti.
Uzrok pobačaja u poodmakloj trudnoći je povezan sa zdravstvenim stanjem majke, stanjem grlića ili materice, izlaganjem određenim lijekovima i drugim otrovnim supstancama ili problemima koji su vezani za posteljicu.
Nevezano za uzrok pobačaja pacijentkinjama se savjetuje da sa novom trudnoćom sačekaju dva do tri mjeseca, ranije se savjetovalo šest mjeseci. Pauza od seksualnih odnosa je šest nedjelja. Vi same osjetite vrijeme – pouzdajte se u Vašu intuiciju, sopstveni osjećaj i snagu.
Iskoristite ovaj period da poboljšate svoju ishranu i zdravstvene navike (ukoliko ima stvari koje bi se mogle poboljšati), kao i da dovedete svoj organizam u odličnu formu.
Na sreću, postoje dobri izgledi da će trudnoća sljedeći put biti normalna, a beba zdrava.
Kod većine žena koje su imale spontani pobačaj, on se više ne ponovi. U stvari, pobačaj je potvrda da ste u stanju da začnete, a velika većina žena koje jednom izgube trudnoću, sljedeći put je imaju sasvim normalnu.
|